З нагоди Всеукраїнського тижня права, Пустомитівське бюро безоплатної правової допомоги інформує про важливі аспекти спадкового законодавства в Україні
altЯкі є види спадкування в Україні?
 
В Україні є два основних види спадкування: за законом та  за заповітом. Спадкування за законом являє собою певну черговість родичів, членів сім'ї  та осіб що спільно проживали разом з спадкодавцем (спадкодавець це особа що залишила спадщину). Спадкування за заповітом відбувається тоді коли спадкодавець складає спеціальний документ заповіт в якому він сам може визначити кому і в якій кількості бажає передати своє майно, заповіт можна скласти в нотаріуса чи в уповноваженої особи органу місцевого самоврядування, якщо заповітів декілька то дійсним являється тільки осатаній заповіт.
В який строк потрібно звернутись до нотаріуса щоб прийняти спадщину?
 
Це важливо, оскільки до нотаріуса слід звернутися із заявою в строк до 6 місяців.
 
Яка черга спадкування за законом?
 
Кожна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, чи неприйняття ними спадщини.
Існує такий порядок черг за законом:
1) діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки;
2) рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід, як з боку батька, так і з боку матері;
3) рідні дядько та тітка спадкодавця;
4) особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини;
5) інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа. Також в п’яту чергу спадкують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім'ї. Утриманцем вважається неповнолітня або непрацездатна особа, яка не була членом сім'ї спадкодавця, але не менш як п'ять років одержувала від нього матеріальну допомогу, що була для неї єдиним або основним джерелом засобів до існування.
 
Куди слід звертатися щоб прийняти спадщину?
 
Спочатку слід визначити місце відкриття спадщини, це найчастіше виступає місце постійного проживання спадкодавця, тобто населений пункт де зареєстрований спадкодавець (якщо реєстрації немає тоді за місцем знаходження майна), в даному населеному пункті слід звернутися до нотаріуса в окрузі якого відбувається місце відкриття спадщини (якщо нотаріусу немає то в деяких сільських населених пунктах це можна зробити в уповноваженої особи органу місцевого самоврядування, але рекомендуємо звергатись до нотаріуса).
 
Який податок на спадщину?
 
Податок на доходи фізичних осіб – 5% від вартості спадку, щоб вирахувати цей процент проводиться оцінка майна. Від сплати цього податку та від оцінки звільняються особи першої і другої черги спадкувань (див. вище порядок спадкування). 
У випадку виникнення запитань з приводу спадкового законодавства Ви можете звернутись за безкоштовною юридичною консультацією до Пустомитівського бюро правової допомоги у м. Пустомити, вул. Грушевського, 35, тел.(3230)4 -10-08.