22 березня — Сорок святих: що не можна робити цього дня
altЩороку 22 березня Православна церква відзначає свято Сорок святих. У 2019 році він припав на п'ятницю.
 
Історія дня 40 святих:
В цей день у 320 році в стародавньому місті Севастії, сучасній Туреччині, відбулися сумні події. За часів правління римського імператора Флавія Ліцинія сорок безстрашних воїнів прийняли жорстоку смерть в ім'я віри в Христа.
 
Сорок сміливих воїнів родом із Каппадокії відмовилися приносити жертву язичницьким богам, за що римляни піддали їх страшним тортурам: роздягли і змусили стояти в крижаній воді Севастійського озера. Всіх бажаючих відректися від віри в Ісуса Христа запрошували зігрітися в лазні, що була розтоплена поруч, однак лише один воїн проявив відступництво від віри, вбіг у баню, але тут же помер. А один із римських воїнів, Аглаї, бачачи стійкість християн у крижаній воді, приєднався до них.
 
Всі інші воїни стоїчно прийняли всі муки: крижану воду, побої, а потім спалення на багатті. Через три дні вони прийшли уві сні Севастійському єпископу блаженному Петру, після чого Петро зібрав їхні останки з озера і поховав за християнським звичаєм.
 
У день їх смерті православна церква вшановує пам'ять 40 святих. Імена мучеників: Кіріон, Кандид, Домн, Ісихій, Іраклій, Смарагд, Евноік, Уалент, Вівіан, Клавдій, Пріск, Феодул, Євтихій, Іван, Ксанф, Іліан, Сисіній, Ангій, Аетій, Флавій, Акакій, Екдікій, Лисимах, Олександр , Ілій, Горгони, Феофіл, Дометіан, Гай, Леонтій, Афанасій, Кирило, Сакердон, Микола, Уалерій, Філоктімон, Северіян, Худіон, Мелітон і Аглаї.
 
Традиції і прикмети дня:
 
* У народі цей день також називається Сороки. Люди запримітили, що на Сороки настає справжня весна і прилітає сорок перелітних птахів.
* Якщо на Сороки тепло, то наступні 40 днів також буде тепло, а якщо холодно - чекати ще на 40 морозів.
* На 40 святих не можна працювати, виконувати важку фізичну працю, займатися ремеслом і рукоділлям.
* У свято 40 святих не варто брати і давати гроші в борг.
* Важливо в цей день не піддаватися негативним емоціям, конфліктам, сваркам.
* Віруючі відвідують церкву на 40 святих, читають молитву, а також ставлять 40 свічок.
* У народі на 40 святих господині здавна пекли 40 булочок, схожих на жайворонків, і роздавали дітям.
* Жінки моляться Сорока мученикам за своїх чоловіків і синів.